YABANCI KİMLİK NUMARASI

YABANCI KİMLİK NUMARASI
Türkiye’de bulunan ve T.C. uyruklu olmayan herkes, Türk vatandaşları gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği bir kimlik numarasına sahiptir. Bu numara, Üniversitemizin Öğrenci Bilgi Sisteminde de (ÖİBS) kullanılmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi (ÖİBS), bu numarayı tüm belgelerinizde kullanmaktadır. Bu nedenle, daha önce yabancı kimlik numarasını ÖİBS’ne tanıtmamış öğrenciler, numaralarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’mızda ki Uluslararası Öğrenci Ofisine bildirmek zorundadır.
YABANCI KİMLİK NUMARANIZI NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?
1. Bağlantıya tıklayınız: https://tckimlik.nvi.gov.tr/
2. İkamet Tezkeresi Numaranızı (ikamet tezkere numarası, ikamet tezkerenizin ilk sayfasında 1-112233 gibi bir numaradır) veya kişi bilgilerinizi girerek sorgulama yapınız.
3. Sorgulamanız sonucunda 11 haneli ve genellikle 99 ile başlayan bir numara verilecektir. Numaranızın göründüğü sayfanın çıktısını alınız ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’mızda ki Uluslararası Öğrenci Ofisine bildiriniz.
4. Bazen bu sorgulama bir sonuç vermemektedir; bu, size henüz bir numara atanmadığını gösterir. Bu durumda İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giderek Yabancı Kimlik Numaranızı bizzat öğrenmeniz gerekmektedir. Numaranızı öğrendikten sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’mızda ki Uluslararası Öğrenci Ofisine bildiriniz.
UYARI: Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için oturma izninizi alır almaz Yabancı Kimlik Numaranızla ilgili işlemi bir an önce yapmanız gerekmektedir.